Sterylizacja kotów

News

Sterylizacja oraz kastracja należą do najpopularniejszych oraz najbezpieczniejszych zabiegów chirurgicznych, jakie przechodzą koty. Poddanie naszego przyjaciela tego rodzaju zabiegowi często stanowi konieczność – pamiętajmy, że koty są z natury zwierzakami bardzo płodnymi i mogą każdego roku uszczęśliwić nas kilkunastoma młodymi kotkami. Oczywiście, są to bardzo ostrożne szacunki - pamiętajmy, że kotka może urodzić za jednym razem nawet siedem młodych, a zajść w ciążę może nawet kilka razy w roku. O ile przy pierwszym miocie możemy jeszcze znaleźć domy dla kociąt wśród naszych krewnych czy znajomych, o tyle za kolejnym miotem możemy już mieć problemy. Nie należy więc wahać się, czy poddać naszego mruczka sterylizacji – prawdą jest natomiast, że im więcej dowiemy się na ten temat, tym łatwiej podejmiemy decyzję. Co zatem powinniśmy wiedzieć?

Czym jest kastracja i sterylizacja?
Sterylizację przeprowadza się u kotek: zabieg ten polega na wycięciu narządów rozrodczych, czyli macicy oraz jajników i wykonywany jest pod narkozą. Natomiast kastracja to zabieg, jakiego dokonujemy na kocurach; polega on na usunięciu jąder i również przeprowadzany jest w narkozie.
Skutkiem obu zabiegów (sterylizacji oraz kastracji) jest całkowita i nieodwracalna utrata płodności przez naszego zwierzaka.

Kiedy przeprowadzić zabieg?
O tym, kiedy najlepiej jest przeprowadzić tego typu zabieg, powinien zdecydować weterynarz, przy czym generalnie istnieją tu dwie szkoły: niektórzy lekarze zalecają jak najwcześniejszą kastrację oraz sterylizację i często przeprowadzają oba te zabiegi już u kociąt opuszczających hodowlę, a więc w wieku ok. 3-4 tygodni.
Alternatywna szkoła głosi z kolei, że lepiej jest poczekać nieco dłużej, przeprowadzając sterylizację kotek mniej więcej przed pierwszą rują. Istnieją również zwolennicy wykonywania sterylizacji tuż po pierwszej rui, jednak tego typu postępowanie może doprowadzić do tzw. rui ciągłej i wówczas konieczne jest przeprowadzenie terapii hormonalnej. Optymalnym czasem na przeprowadzenie sterylizacji wydaje się wiek pomiędzy 6 a 12 miesiącem życia kotki.
W przypadku kocurów kastracje zwykle wykonuje się ok 6-7 miesiąca życia, albo w momencie, kiedy zauważymy, że mocz zmienił zapach na bardziej intensywny. Taka zmiana oznacza, ze nasz kocurek stał się już mężczyzną, ale jeszcze nie zdążył oznaczyć całego domu, jako własnego terenu.

Przynajmniej jeden raz
Wśród posiadaczy kotów pokutuje pogląd, zresztą niczym nie uzasadniony, że każda kotka powinna przynajmniej jeden raz zostać mamą, w przeciwnym razie może dojść do zaburzeń kociej psychiki. Jest to stwierdzenie równie powszechne (i równie abstrakcyjne) jak legenda mówiąca, że koty posiadają dziewięć żyć.
Kotka, w odróżnieniu od np. dziewczynki, nie ma świadomości faktu, że potencjalnie może mieć młode – nie planuje tego, ani nie wiąże z tym żadnych nadziei. Dopiero w momencie urodzenia kociąt budzi się u niej instynkt macierzyński, każący zajmować się młodymi, karmić je oraz chronić (zresztą, jak wszyscy wiemy, nie zawsze tak jest, bowiem czasami zdarza się, że kotka porzuca swoje nowo narodzone młode i zupełnie się nimi nie zajmuje, albo że porzuca część młodych. Świadczy to o fakcie, że kocia mama kieruje się przede wszystkim instynktem, a nie jakimiś wyższymi uczuciami).

Koci zapaszek
Jeśli mieszka z nami kocur, jego kastracja jest nie tyle naszym wyborem , ile właściwie koniecznością. Jeśli zaniechamy wykonania tego zabiegu, kocur będzie regularnie znaczył teren, obsikując wszelkie sprzęty, jakie tylko uda mu się znaleźć. Tego typu zachowanie nie wynika z kociej złośliwości, ale stanowi jeden z naturalnych instynktów – czyli nie jest to coś, czego moglibyśmy kota „oduczyć”, albo wytłumaczyć mu, żeby zachowywał się inaczej.
Ponieważ koci mocz posiada bardzo nieprzyjemny zapach, jedyną możliwością pozostaje kastracja – w przeciwnym wypadku i nasz dom i my sami będziemy pachnieć kotem, a jeśli nawet ten zapach nam nie przeszkadza, ludzie, których spotykamy w pracy czy sklepie, mogą stwierdzić, że zwyczajnie... śmierdzimy.

Korzyści dla kotki
Kotka, która zostaje wysterylizowana, nie tylko traci możliwość posiadania potomstwa (za którym wcale nie tęskni), ale także sporo zyskuje: przede wszystkim, jeśli nie chcemy młodych (i to wielokrotnie), sterylizacja jest dla organizmu kotki zdecydowanie bardziej korzystna, niż ciągłe podawanie tabletek lub zastrzyków hormonalnych, mających ograniczyć płodność. Jednorazowy zabieg, w dodatku przeprowadzony w młodym wieku, jest znacznie mniejszym obciążeniem dla organizmu, niż regularne faszerowanie go środkami chemicznymi. Warto również pamiętać, że podawanie środków hormonalnych, szczególnie, jeśli ich ilości nie zostaną dopasowane do wagi kotki, często prowadzi do rozwoju nowotworów układu rozrodczego lub innych, a także choroby zwanej ropomaciczem.

Korzyści dla kocura
Wczesna kastracja kocura pozwala na uchronienie go przed niektórymi nowotworami, jak np. rak prostaty, który dla wielu kotów kończy się śmiercią. Ponadto, usunięcie jąder powoduje znaczący spadek agresji u kocurów, dzięki czemu znacznie rzadziej wplątują się w różnego typu bójki, które przecież mogą prowadzić do poważnych obrażeń. Warto także pamiętać, że wykastrowany kot jest znacznie mniej skłonny do włóczenia się poza domem, dzięki czemu jest mniejsza szansa, że wpadnie pod samochód lub spotka go inna zła przygoda.