Niewydolność nerek u kota

News

Koty, pomimo iż stanowią całkiem udany projekt, posiadają pewną wadę konstrukcyjną: wrażliwe nerki. Prawda jest taka, że przypadłości związane z niewydolnością nerek dotykają zdecydowanej większości kotów, zwłaszcza tych starszych. Co ciekawe, najczęściej nie dochodzi tu do jakiegoś gwałtownego pogorszenia zdrowia; zwykle choroba ma łagodny, ale jednocześnie nieubłagany przebieg.

Kocie nerki
Nerki pełnią w organizmie kota (podobnie zresztą, jak to ma miejsce w przypadku człowieka) bardzo ważne funkcje, polegające na odsączaniu z krwi zbędnych, a nawet szkodliwych produktów przemiany materii. Substancje te, wraz z wodą, są następnie usuwane w postaci moczu – przynajmniej tak dzieje się w przypadku zdrowego kota, posiadającego równie zdrowe nerki. Jeśli jednak nerki przestają działać prawidłowo, toksyny i inne produkty przemiany materii nie są usuwane z organizmu, ale wędrują dalej radośnie w krwiobiegu, czyniąc szkody w rozmaitych narządach. 
Tak przytruty kot staje się z czasem osowiały, apatyczny, traci chęć do zabawy oraz apetyt. Jak widać, objawy te można przypisać zupełnie innym przyczynom, na przykład zaawansowanemu wiekowi. taki stan ducha w podeszłym wieku szczególnie nas nie dziwi – w końcu, ilu znamy staruszków, którzy tryskają energią? Podobnie jest wśród kotów – z wiekiem zapotrzebowanie na zabawę spada, a zastępuje go zapotrzebowanie na święty spokój i ciepłe legowisko. 
Na nasze ( i kocie) szczęście, istnieje też pewien objaw, którego nie sposób powiązać z zaawansowanym wiekiem, a który wyraźnie wskazuje na problemy z nerkami: chory kot zaczyna znacznie więcej pić raz znacznie częściej siusiać. W ten alternatywny sposób organizm kota próbuje bowiem oczyścić krew i pozbyć się szkodliwych substancji. 

Toksyny
Co tak szkodliwego może krążyć we krwi kota? Jedną z najważniejszych toksyn jest tak zwany mocznik, który powstaje jako produkt końcowy procesu trawienia białek. Mocznik ma te właściwość, że kiedy jego stężenie we krwi wzrośnie, toksyna zaczyna kumulować się w warstwie nabłonka, wyściełającego narządy wewnętrzne (np. żołądek) oraz jamę ustną. Wskutek tego w żołądku mogą powstać wrzody, a na wewnętrznej części policzków oraz na języku mogą pojawić się bardzo bolesne nadżerki. Co gorsza, mocznik może również przenikać przez barierę krew – mózg, skutkiem czego u kota mogą pojawić się objawy typowo neurologiczne. Jak widać, wadliwe działanie nerek ma bardzo poważne skutki dla całego organizmu, a w efekcie może doprowadzić do... śmierci naszego futrzaka. 

Zapobieganie i diagnostyka
Najpewniejszym sposobem na uniknięcie atrakcji związanych z zaburzeniami funkcjonowania nerek jest regularne przeprowadzanie badań. Ma to szczególnie duże znaczenie w przypadku kotów w podeszłym wieku, które z definicji są bardziej narażone na choroby nerek.
Co prawda, kocich nerek nie da się zreperować; można jednak znacząco spowolnić przebieg choroby, oraz złagodzić skutki wtórne, dając naszemu przyjacielowi kilka dodatkowych lat w miarę zdrowego życia.
Jakie badania powinniśmy wykonywać? Podstawę stanowi analiza biochemiczna krwi, ze szczególnym uwzględnieniem profilu nerkowego, czyli takich parametrów, jak mocznik, kreatynina, a także fosfor, wapń oraz potas. Bardzo ważna jest także dokładna analiza moczu, a więc jego ciężar właściwy oraz stosunek białek do kreatyniny. Badania warto także uzupełniać o okresowe wykonywanie USG nerek.

Dieta dla kocich nerek
Do pewnego stopnia objawy chorób nerek można zminimalizować, stosując odpowiednią dietę. Przede wszystkim, powinnyśmy zadbać o stosunkowo niski poziom białek w pożywieniu, a także o ich jakość; chory kot powinien przede wszystkim otrzymywać białko możliwie wysokostrawne, a więc wysokiej jakości. Ogromne znaczenie ma także tłuszcz, jaki zawarty jest w diecie, przy czym nie chodzi o to, by go unikać, ale o to, by był, podobnie jak białko, możliwie wysokiej jakości. Jeśli stosujemy karmy gotowe, zadbajmy o to, by zawierały jak najmniejszą ilość sodu i fosforu oraz zwiększoną ilość potasu. 
Ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania kocich nerek ma także odpowiednie nawodnienie organizmu. Pamiętajmy, że nawet najlepsza i najdroższa dieta nie pomoże zwierzakowi, który nie będzie pił. Oczywiście, karmy mokre zawierają spore ilości wody, ale nawet przy ich stosowaniu ważne jest, by nasz zwierzak posiadał stały dostęp do świeżej wody.