Dieta dla chorego kota

News

Chory kot, dokładnie tak, jak chory człowiek (a może nawet bardziej), potrzebuje nie tylko troskliwej opieki, ale też odpowiedniej diety. Poszukiwanie optymalnego sposobu żywienia nie powinno odbywać się jedynie za pośrednictwem wujka Google czy też porad krewnych i znajomych. O ile w przypadku zdrowego kota możemy sobie poeksperymentować, o tyle w przypadku chorego musimy być bardziej ostrożni – w końcu jego organizm już swoje przeszedł, więc dokładanie mu niewłaściwej diety może się okazać przysłowiowym gwoździem do trumny. Wyboru odpowiedniej diety powinniśmy więc dokonywać wspólnie z weterynarzem - przyjrzyjmy się zatem, jakie mamy w tym względzie opcje.

Diety weterynaryjne Royal Canin
Royal Canin to najbardziej popularna marka pośród wszystkich producentów karm specjalnego przeznaczenia. Karmy Royal są bardzo lubiane przez zwierzęta, dlatego często to właśnie one stanowią pierwszy wybór wśród lekarzy weterynarii. Pamiętajmy, że chory zwierzak często traci apetyt, więc bardzo ważne jest nie tylko to, czy karma będzie zdrowa, ale też, czy będzie po prostu smaczna.

Diety weterynaryjne Trovet
Trovet jest marką nieco mniej popularną na naszym rynku, co nie oznacza, że jest to firma gorsza. Warto podkreślić, że w odróżnieniu od Royal Canin, firma Trovet produkuje wyłącznie karmy dedykowane zwierzętom chorym. Wszystkie produkty Trovet produkowane są w Holandii, co gwarantuje wysoką jakość, a pomimo to, są relatywnie niedrogie (przynajmniej w porównaniu z innymi produktami leczniczymi).

Diety weterynaryjne Animonda
Animonda jest firmą specjalizującą się w produkcji wysokiej jakości karm w puszkach, przeznaczonych dla kotów i psów - zarówno chorych, jak i zdrowych. Linia karm weterynaryjnych Animonda jest jednak ograniczona i nastawiona na leczenie jedynie kilku najbardziej popularnych schorzeń kotów i psów. Z tego powodu polecana jest bardziej, jako forma urozmaicenia diety, niż jako jej podstawa.

Głównych producentów karm specjalistycznych już znamy – przyjrzyjmy się zatem, jaka karma będzie odpowiednia w przypadku konkretnych schorzeń, jakie mogą nękać naszych czworonożnych przyjaciół. Pamiętajmy, że poniższa lista karm dostępnych w sklepie zoologicznym Krakvet.pl ma jedynie charakter orientacyjny, zaś ostateczny wybór zawsze powinien zostać dokonany po konsultacji z lekarzem weterynarii.

- Dla kotów borykających się ze schorzeniami dróg moczowych przeznaczone są karmy: Royal Canin Urinary, Royal Canin Moderate Calorie, Royal Canin Urinary High Dilution, a także Trovet Urinary Struvite ASD.
- Dla kotów z chorobami nerek optymalnym wyborem są karmy Royal Canin Renal oraz Trovet Renal RID.
- Kotom walczącym z nadmiarem zbędnych kilogramów poleca się karmy Royal Canin Obesity oraz Trovet Weight&Diabetic WRD.
- Kotom, które cierpią na cukrzycę, polecana jest karma Royal Canin Diabetic, a także wspomniana już Trovet Weight&Diabetic WRD.
- Natomiast dla kotów, które mają problemy z trawieniem oraz cierpią na rozmaite alergie, poleca się karmy Royal Canin Hypoallergenic lub Royal Canin Sensitivity Control, a także Trovet Hypoallergenic (ta ostatnia karma jedynie w wersji z królikiem bądź jagnięciną).